Ak ste vodič na Uber, nie ste zamestnanec ale dodávateľ

Odporúčanie úradu generálneho poradcu Petra Robba, ktorý bol prezidentom Donaldom Trumpom vymenovaný do Národnej rady pre pracovné vzťahy, bol vypracovaný v memorande zo 16. apríla a vydaný v utorok.
 
Všeobecný právny zástupca v oznámení uviedol, že vodiči spoločnosti Uber si stanovili svoj čas, vlastnia svoje autá a môžu pracovať pre konkurentov spoločnosti, takže nemôžu byť považovaní za zamestnancov podľa federálneho pracovného práva.uber.jpg
 
Rozhodnutie o veci má vykonať regionálny riaditeľ NLRB. Poradné listiny z kancelárie generálneho poradcu sú vo všeobecnosti potvrdené v rozhodnutiach. Proti rozhodnutiu sa možno odvolať na päťčlennú radu NLRB, ktorú vedie aj Trump, ale je nezávislá od všeobecného poradcu.
 
Oznámenie nebude mať vplyv na počet súdnych sporov, v ktorých sa tvrdí, že vodiči spoločnosti by mali byť považovaní za zamestnancov v rámci federálnych a štátnych mzdových zákonov.
 
San Francisco-založené Uber vo vyhlásení povedal, že je "zameraný na zlepšenie kvality a bezpečnosti nezávislej práce, pri zachovaní flexibility vodiči a kuriéri nám povedať, že hodnota."
 
Akcie spoločnosti vzrástli o 6,4 percenta na 39,46 USD v neskorom obchodovaní na New York Stock Exchange.
 
Memorandum signalizovalo prudký obrat v úrade generálneho poradcu, ktorý pôsobí ako prokurátor v prípadoch NLRB, a počas správy Demokratického prezidenta Baracka Obamu tvrdil, že mnohí pracujúci v ekonomike sú nesprávne klasifikovaní ako nezávislí dodávatelia.řidfičř.jpg
 
Podľa Národného zákona o pracovnoprávnych vzťahoch nezávislí dodávatelia nemôžu vstúpiť do odborov a nemajú právnu ochranu, keď sa sťažujú na pracovné podmienky.
 
Uber, jej najvýznamnejší konkurent Lyft Inc, a mnoho ďalších spoločností, ktoré sa zaoberajú hospodárstvom, čelia desiatkam súdnych sporov, ktoré ich obviňujú z nesprávneho zatriedenia pracovníkov ako nezávislých dodávateľov podľa federálnych a štátnych mzdových zákonov.