Ako pristupovať k výchove našich detí?

Rozprávajte sa so svojimi deťmi

Čím viac budete hovoriť so svojimi deťmi, a to už od útleho veku, tým viac vám budú dôverovať. Pravdepodobne sa vám budú zdôverovať so svojimi problémami aj v tínedžerskom veku. Hovoriť o tom, čo sa deje v rodine, v škole a v širšom okolí, je spôsob budovania dôvery, prejavujete tým záujem a ukazujete im, že sú milovaní. Začnite so svojimi ratolesťami rozvíjať tento zvyk ešte skôr, ako začnú dospievať. Deti potrebujú vedieť, že sa o nich zaujímate a chcete s nimi tráviť čas.

sestry

Prejaviť záujem znamená tráviť spoločný čas napríklad stavaním lega, obliekaním bábik, hraním sa s loptou či spoločenských hier, pečením koláča, čítaním školského časopisu, počúvaním o tom, ako šiel športový zápas alebo hodina tanečnej, učením sa, ako funguje najnovšia technologická vychytávka alebo počúvaním ich momentálne obľúbenej piesne – zabavíte sa spolu, veľa sa naučíte a omladnete trochu.

Je dôležité, aby ste vedeli, kto je ich učiteľom, kto sú ich priatelia, aké sú ich záujmy a rozpoznať, keď sa správajú inak. Ak dobre poznáte svoje dieťa, viete, či je nahnevané, ustarostené a viete, ako ho podporiť.

Buďte férový

Ak vaše dieťa chce, napríklad na narodeniny, niečo, čo si nemôžete dovoliť, je lepšie mu povedať, že si to nemôžete dovoliť ako ho nechať nádejať sa a potom ho sklamať. Deti tiež potrebujú úprimné odpovede o živote a smrti, sexualite, rodičovských chybách a svetových správach. Správajte sa k nim primerane ich veku a ospravedlňte sa, ak ste urobili chybu. Je to lepšie, keď sa učia veci od vás ako z pochybnej webovej stránky alebo na ihrisku.

rodina

Buďte spravodlivý

Deti sa rýchlo chytajú toho, čo považujú za nespravodlivé, a preto sa snažte byť vyrovnaný. Ak sa jednému dieťaťu venujete až príliš, a odmeňujete ho, pretože má na niečo nadanie, neznamená to, že druhé by ste mali zanedbávať. Snažte sa rozdeliť svoj čas a víkendy spravodlivo medzi všetky vaše deti. Súrodenci sa navzájom poznajú dlhšie ako ktokoľvek iný v ich životoch, takže čím viac môžete urobiť pre podporu dobrých vzťahov medzi nimi, tým lepšie to pre nich bude v detstve a neskôr v živote.