Legendárny Windows 95 môže byť aj vo vašom zariadení

Chcel by niekto v roku 2018 používať operačný systém Windows 95?
Ja si myslím, že dôvody k užívaniu tohto pioniera a legendy sa stále nájdu a verím, že určite sa nájde i množstvo zvedavcov alebo tých, ktorí si týmto spôsobom chcú pripomenúť dobu pred vyše 20-timi rokmi, alebo sa spomienkami vrátiť do svojho detstva. Manipulácia s Windows 95 nám môže poslúžiť i k určitým vzdelávacím účelom aby sme mali detailnejšiu predstavu o tom, ako počítače fungovali kedysi dávnejšie a možno pochopíme aj základ, na akom tento operačný systém pracuje. Ako vravím, dôvody sa určite nájdu, veď možno na základe nich nedávno vyšla nová aplikácia či softvér s rovnakým menom i totožnými funkciami, ktorý má okolo 200 MB. No pozor, nejde o emuláciu! To znamená, že Windows 95 stiahneme a nainštalujeme jednoducho ako softvér bez potreby pluginov či programu Virtual Box. Nič z tohto nepotrebujete, inštalácia je jednoduchá a rýchla.

monitor

Ide o softvér a nie emulovaný operačný systém, to však so sebou pochopiteľne prinieslo i pár nevýhod. Pre mňa obrovskú nevýhodu predstavuje najmä fakt, že do tejto aplikácie logicky nemožno nič nainštalovať len sa uspokojiť s tým, čo máme pred sebou. Čiže legendárne hry a vlastne nič do tejto verzie nenainštalujete, starý Internet Explorer blbne, no všetko ostatné vám dokonale priblíži skutočnú legendárnu podobu starého Windowsu. Skicár, Míny, Solitaire,… všetok originálny sofvér je v aplikácii dostupný, takže aj napriek nemožnosti doinštalovať ďalšie aplikácie sa nudiť nebudete.

myš

Pochopiteľne, táto nová aplikácia nemôže slúžiť dokonale k práci ako operačný systém, ale slúži predovšetkým k vyvolaniu nostalgie a ako podrobná ukážka toho, ako tento pionier vyzeral. Ide skôr o náučno-zábavný softvér, nič viac si nesľubujte. Aj napriek tomu však môže byť zaujímavé stiahnuť si ho a odskúšať. Je dostupný na internete a bez problémov ho spustíte i na vašich novších verziách Windowsu, je kompatibilný i s MACom či Linuxom.

Posted In Nezařazené