Ako čo najefektívnejšie využiť priestor?

Päťčlenná alebo hoci aj trojčlenná rodina sa častokrát tlačí v malých bytoch, dokonca v garsónkach. Hoci cena by kedysi zodpovedala poctivému štvorizbovému bytu, v dnešnej dobe si za takú sumu prenajmeme naozaj snáď len garsónku. Problém nie je ani tak v tom, že by sme sa do týchto priestorov fyzicky nezmestili. Veď človek na svoje fungovanie potrebuje v konečnom dôsledku len niekoľko metrov okolo seba. Stačí mu posteľ, nejaká tá stolička. Čo je ale hlavný problém, sú veci. Kam všetky naše veci po upratať? Pretože každý jeden z nás má niekoľko vecí, ktoré nevyhnutne potrebuje na život. Samozrejme oblečenie, ale to nie je všetko. Každý z nás potrebuje počítač, svoj pracovný stôl, skriňu na rôzne technické či športové potreby, nehovoriac o rôznych osobných, či pamätných predmetoch.

knihovna

Ako toto všetko vyriešiť?

Používajte a skladujte len to, čo naozaj a momentálne používate! Toto je zásada číslo jeden. Mnoho ľudí má totiž tendenciu nostalgicky skladovať každý jeden predmet, ktorý vo svojom živote nadobudol, či dostal. Tento prístup ku zhromažďovaniu vecí je však veľmi neefektívny v prípade bývania v malom byte. Takto sa môže stať, že sa jeden človek má problém zmestiť do dvojizbového bytu. Všade okolo neho sú poličky, zapratané rôznymi zvieratkami, obrázkami, vázičkami a rôznymi ďalšími zbytočnými, aj keď možno peknými predmetmi. Nehovoríme o tom, že človek si nemá ani trochu vyzdobiť svoj priestor, kde býva. To všetko v poriadku. Ale treba to robiť s rozvahou, s estetikou a hlavne s ohľadom na priestorové možnosti.

suterén

Obzerajte sa po bytoch, ktoré majú aspoň malé pivničné priestory

Toto je dôležitá rada. V prípade, že prenájom vášho bývania umožňuje aj využívanie pivničných priestorov, máte z veľkej časti vyhrané. Pretože do týchto priestorov sa vám zmestia všetky nepotrebné alebo aj potrebné veci, ktoré však nevyžadujú svoje každodenné používanie a teda nemusia byť začlenené do vašich obývacích priestorov.