Chráňte zvieratká pred dažďom

Každý si vie odpovedať na otázku, kto je najlepším priateľom človeka. Jednoduchšia otázka asi naozaj neexistuje. Keď však máte takéhoto kamaráta, veľmi dobre viete, že je to naozaj veľká zodpovednosť. Nie je to len prísť domov a trošku sa s ním pohrať. Havkáča musíte nakŕmiť, musíte s ním tráviť veľa času, musíte sa mu venovať tak, aby nezačal byť smutný a chorý. Nemôžete si len tak zo dňa na deň zmyslieť, že chcete zvieratko, keď viete, že naň nebudete mať čas. Keď sa už raz rozhodnete, musíte vedieť, čo všetko to obnáša.

pláštěnka

Rozhodnite sa, odkiaľ zvieratko chcete a odpovedajte si na otázky.
1. Budem sa oň vedieť postarať?
2. Chcem havkáča s papiermi?
3. Chcem malého alebo veľkého chlpáčika?
4. Budem mu vedieť dať všetko, čo potrebuje?
5. Budem mať na neho čas?
Keď ste si zodpovedali všetky tieto otázky a bývate v byte, je jasné, že sa asi nebudete obzerať po nemeckej doge. Keď ste sa však rozhodli pre malého, musíte sa zamyslieť aj nad tým, ako bude zvládať počasie. Nikto nemá rád dážď a niekomu sa nechce z domu vystrčiť ani len nos. S havkáčmi sa však von chodiť musí či vonku sneží alebo prší. V daždi však určite potrebujete pršiplášť pre psa. Hlavne tie malé rasy znášajú výkyvy počasia naozaj zle. Niet sa im čo čudovať, automaticky premoknú a je im zima. Keď chcete, aby si dážď užili a nemuseli ste s nimi pri prvom letnom lejaku utekať domov, toto je to, čo vám a aj jemu, zachráni kožu.

pejsek

Väčšinou skutočne každý, kto si raz zaobstará havkáča (a nezáleží na tom, aká je to rasa) rozumie tomu, že je to jednoducho láska na celý život. Práve ten pocit, že vás váš kamarát miluje naozaj bezpodmienečne a teší sa už len z toho, že vôbec prídete domov a že ho zoberiete na prechádzku, je naozaj niečo, pre čo sa oplatí zvieratko mať. Stačí naozaj veľmi málo. Vždy však rozmýšľajte hlavne nad tým či budete mať dosť času sa o neho postarať. No všetko, čo mu dáte, vám on vráti dvakrát.