Strešná krytina a parametre pri jej rozhodovaní

Väčšina tovarov sa dá v obchode jednoducho položiť do nákupného košíka a prejsť k pokladni. Žiaľ niekoľkokrát za život musíme vybrať aj také tovary a služby, ktoré takto jednoduché rozhodovanie o kúpe nemajú. Ak staviate alebo rekonštruujete rodinný dom, v určitom časovom úseku budete musieť takýchto rozhodnutí realizovať niekoľko a medzi nich patrí aj strešná krytina. Väčšina zákazníkov začne surfovať po internete a zisťovať čo najviac informácií o rôznych druhoch a typoch strešnej krytiny.

střešní krytina

Ako by mala vyzerať ideálna strešná krytina

No a keď už teda musí rozhodnúť o strešnej krytine a vybrať tú najlepšiu z najlepších, určite budete od nej chcieť aby ste ju už nikdy viac nemuseli vymieňať. Jedným z hlavných parametrov je životnosť, pričom napríklad keramická alebo bridlicová strešná krytina má životnosť 80 – 100 rokov. Strešná krytina s unikátnou životnosťou je bezpochyby bridlicová, ktorá dokáže slúžiť aj 200 rokov. Rozhodujúce je pri nej však nálezisko, z ktorého bridlica pochádza. Pre tých, ktorí nechcú myslieť na svoje pravnúčatá, aby teda krytinu nemuseli meniť, sú tu samozrejme aj kratšie životnosti. Plastová strešná krytina ponúka 40 – 100 rokov a asfaltová približne 50 rokov životnosti.

Ďalším parametrom je odolnosť. To je predsa aj funkciou strechy, chrániť naše obydlie a majetok pred poveternostnými podmienkami a rôznymi živočíchmi. Od kvalitnej strešnej krytiny očakávame, že odolá dažďu, vetru, snehu a chemickým zložkám ovzdušia. A toto by samozrejme malo byť zabezpečené po dobu niekoľkých desaťročí. Napríklad keramická krytina sa vyznačuje veľmi dobrou odolnosťou i v extrémnych podmienkach. Rovnako je na tom betónová krytina, ktorá majiteľovi poskytuje vysokú pevnosť a farebnú stálosť. Veľmi dobre, čo sa týka ceny a kvality, je na tom taktiež plechová krytina. Tá však môže niekoho odradiť mierne zvýšenou hlučnosťou pri daždivom počasí. Pri krytine je veľmi dôležité, okrem samotného materiálu, rozlišovať medzi jednotlivými typmi použitej technológie a povrchovej úpravy. Aj v rámci jedného materiálu následne môžeme hovoriť o značných rozdieloch medzi jednotlivými modelmi.

tašky

Pokiaľ idete strechu rekonštruovať a nie ju stavať ako súčasť nového domu, potom by vás mala zaujímať i objemová hmotnosť strechy. Na takúto strechu by preto mali byť použité radšej ľahšie materiály, medzi ktoré radíme asfalt, plech alebo plast. Strednou objemovou hmotnosťou sa vyznačuje napríklad bridlicová krytina.

Viac informácií o kvalitných strešných krytinách nájdete na internetovej stránke https://krytina.sk/.