Úžasné zdravotné benefity jógy

Jógu pozná každý, či už z televízie, internetu, videí, kníh alebo vlastnej skúsenosti. Poznáte ju ale do hĺbky? Pri cvičení jógy sa nesústreďujeme iba na telo. Jógové cvičenie zažíva svoj boom. Prečo je tomu tak? Dnes je uponáhľaná a náročná doba. Všetko je potreba vybaviť a spraviť okamžite a s plným nasadením. Stres je už ako naša denná rutina. To je ale veľmi zlé na náš organizmus a psychiku. Niet sa preto čudovať, že každý nemá náladu ani energiu na kardio cvičenia ako je aerobik, či jumpinga alebo zumba. Iste tieto cvičenia majú svoje čaro aj benefity. Pre tých, ktorý majú náročnú prácu a ocenia kľud a chvíľu pre seba je jóga ako stvorená.

Jóga je jedno z najznámejších cvičení

Nemá ale úzky záber, jej cvičenie zasahuje nielen šlacho- svalové partie, ale aj vnútorné orgány a čo je najzaujímavejšie, jej cvičením cvičíte aj svoju psychiku a pomáhate k nastoleniu rovnováhy. Jóga je o sústredení. Sústredení na samého seba a na svoje telo. Nie je to žiadna viera, ako si mnohý mylne myslia. Je to o práci so svojím telom a mysľou tu a teraz. Vy sa stávate tým svojím stredobodom vesmíru. Techník cvičenia je niekoľko, s rôznorodou obtiažnosťou. Nestane sa Vám preto, že by ste sa po čase cvičenia mohli nudiť. Vždy dokážete napredovať. Dnes Vám predstavíme techniku Joga Nidra. Inak môžeme povedať aj, že je to jogový spánok pri plnom vedomí. Je to relaxačno – meditačná technika.

rovnováha tela aj mysle - stav dokonalej relaxácie

Nespíte pri nej, je to forma veľmi hlbokej relaxácie. Indický mudrci formulovali toto cvičenie nie na základe medicínskych poznatkov a kostrbatosti poučiek. Už v dávnejších dobách vo svojej múdrosti vedeli, že pokoj môže človek dosiahnuť iba zvnútra. Absolútne postrádali ochorenia stresového pôvodu. Ak si vezmeme že podľa niektorých štúdií je stres pôvodcom 80% ochorení – má to svoju váhu. Joga nidra je charakteristická stavu hlbokého spánku, je však na hranici medzi bdením a snívaním. Myseľ je bdelá ale nevníma svoje okolie. Telo sa uvoľňuje – samotné uvoľnenie a relaxáciu dosahuje tak fyzické telo, psychický stav ale aj ten emočný. Práve preto je to tá najlepšia forma relaxácie po náročnom dni.