Vyskúšajte netradičný ocot z netradičných sliviek

Na výrobu umeoctu, sa používa špeciálny druh sliviek, takzvané umeboši.Rastú na strome s názvom ume. Ide o drevinu, s ktorou sa stretnete najme v Číne a Japonsku. Tieto plody prechádzajú procesom fermentácie, pri ktorom vzniká veľké množstvo šťavy, tá je označovaná za umeocot, aj keď v skutočnosti nejde o ocot v pravom sova zmysle. Konečný produkt má výrazne slanú a kyslú chuť. Preto sa používa ako zdravšia náhrada klasickej soli.

broskve

Tieto slivky, sa však konzumujú aj v podobe samotných plodov, ktoré sú však špeciálne upravené. Zbierajú sa ešte zelené a nezrelé. Sú sušené na priamom slnku, kde sa na pohľad scvrknú. Následne putujú do drevených sudov, kde sú zmiešané s väčším množstvom soli. Vďaka tlaku, časom pustia šťavu, v ktorej musia poriadne vykvasiť. Bežne tento proces trvá minimálne pol roka. Tie najkvalitnejšie výrobky však zrejú i viac ako šesť rokov. U nás si viete tento výrobok zakúpiť najčastejšie v predajniach so zdravou výživou.

Oba tieto produkty, sú považované za zázrak v súvislosti so zdravým.Obsahujú vysoké množstvá bielkovín, tukov, minerálov, vápniku, fosforu, mangánu, železa, sodíka a horčíku.

  • v tele vytvárajú zásadité prostredie
  • podporujú správne trávenie
  • pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach
  • znižujú hladinu cukru v krvi
  • prečisťujú krv i cievy
  • napomáhajú detoxikácii organizmu
  • pôsobia protizápalovo a dezinfekčne
  • dokážu telo vyčistiť od plesňových ochorení

světsky

V kuchyni využijete hlavne spomínaný ocot.Je výborný ako súčasť zálievky do šalátov. Dávajte si však pozor, pretože v porovnaní s našim klasickým octom, je omnoho kyslejší, slanší a má celkovo výraznejšiu chuť. Môžete ho použiť i ako náhradu soli. Ak pripravujete varené jedlá, kyslá chuť sa pôsobení tepla stratí, ale slanosť ostane. Nikdy to však nepreháňajte s množstvom. Postačí ak do pokrmov pridáte kávovú lyžičku. Najlepšie bude, ak tento ocot ochutnáte v čerstvom stave, aby ste vedeli, koľko ho do jedla pridať.