Akú službu poskytuje nám a nábytku lazúra na drevo

Lazúru na drevo by sme mohli v úvode definovať ako polopriesvitný povrchový náter. Niektorí menej skúsení domáci majstri by sa mohli mylne domnievať, že natretím lazúry na drevo sa viditeľná štruktúra zakryje a tento v mnohých ohľadoch dokonalý a neustále veľmi obľúbený prírodný materiál stratí na svojom pútavom vzhľade. Opak je však pravdou a lazúra na drevo tento “look” nijako nezhorší, pretože mu dodá opäť svieži vzhľad a jeho štruktúru nechá opäť vyniknúť. Drevo je navyše vďaka takémuto náteru chránené pred poveternostnými podmienkami, vrtochmi počasia a mechanickými vplyvmi.

hromada dřeva

Lazúra na drevo dodá nábytku a doplnkom druhý dych

Vďaka lazúre na drevo je taktiež takémuto nábytku a rôznym doplnkom ponúknutá ochrana pred mastnotou. Navyše je drvivá väčšina lazúr uvedených na trhu odolná voči jemnejším čistiacim prostriedkom a chemikáliám. Pri realizácii náteru oceníte ich jednoduchú aplikáciu a dobrú roztierateľnosť na drevenom povrchu. Ďalšou charakteristikou lazúr na drevo, ktorú sa určite oplatí vyzdvihnúť, je ich paropriepustnosť a jednoduchá renovácia náteru. Pri spomínaní renovácie sa nenechajte nijako odradiť, pretože plne postačuje akceptovať odporúčania výrobcu uvedené na obaly a vo väčšine prípadov postačuje opakovanie náteru po niekoľkých sezónach.

textura stromu

Tak ako si pri potravinách len málokto dovolí ich spracovanie v kuchyni po dátume spotreby, tak aj pri lazúre na drevo je doba spotreby veľmi dôležitým údajom. Ak by ste sa totižto rozhodli natierať lazúru na drevo po dátume spotreby, výrobca v tom okamihu nevie garantovať spokojnosť s takýmto náterom a drevu nemusí byť následne poskytnutá kvalitná a trvalá ochrana. Pre ušetrenie zbytočne vynaloženej námahy preto radšej siahnite po novom balení lazúry. Počuli ste už niekedy o aklimatizovaní dreva? Aj to sa predsa musí prispôsobiť mikroklíme okolitého prostredia a toto platí o jeho použití v interiéri a rovnako tak aj exteriéri. Toto obdobie trvá približne jeden rok a počas neho sa opakovane zmršťuje a rozpína. Pokiaľ je počas tohto obdobia nanesená lazúra na drevo, tak na povrchu náteru vznikajú voľným okom neviditeľné praskliny. Z tohto titulu je nutné celý náter približne po roku ešte raz zopakovať a lazúrou natrieť všetky klimaticky exponované časti.

Ďalšie zaujímavé informácie na podobné témy nájdete na webovej stránke https://carodreva.sk/.