Bylinky, ktoré by mala mať v zásobe každá žena

Ostružina malinová
Nenechajte sa odradiť názvom, hovoríme o klasickej maline. Poznáme viac ako dvesto rôznych odrôd. Okrem toho, by sme tieto rastliny mohli rozdeliť ešte do dvoch základných skupín, a to na tie pestované v záhradách a voľne rastúce v lese. Okrem samotných plodov, ktoré majú taktiež blahodárny vplyv na náš organizmus, sa zbierajú listy. Čaj zo sušených, alebo čerstvých listov má silné účinky na maternicu. Piť by ste ho mali najmä počas tehotenstva a tesne pred pôrodom, pretože výrazne posilňuje jej steny. Poraďte sa však vždy zo svojim lekárom. Všetky časti rastliny majú taktiež pozitívny vplyv na močové cesty.

maliny

Rebríček obyčajný
Oficiálny názov tejto bylinky je rebríček obyčajný, avšak myší chvost je asi známejšie pomenovanie. Zbierame celú vňať aj s kvetmi, z ktorých si pripravujeme čaj. Ženy by ho mali piť pravidelne, ako prevenciu pred vznikom ochorení močových ciest a celého pohlavného ústrojenstva. Počas leta natrafíte na rebríček na každom kroku, preto je najlepšie ho používať v čerstvom stave. Vyhnite sa však zberu v meste a znečistenom prostredí. Ak si chceme urobiť zásoby na zimu, rastlinku vysušíme a skladujeme vo vzduchotesných nádobách.

květ

Ľubovník bodkovaný
Ľubovník je ďalšia rastlinka, ktorá sa u nás vyskytuje pomerne často. Nájdeme ho hlavne na lúkach a pasienkoch. Zbierame časť rastliny, na ktorej sa nachádzajú malé žlté kvietky. Najlepším obdobím na zber je leto, pretože vtedy obsahuje najviac prospešných látok pre náš organizmus. Jednou z jeho funkcií je zmierňovanie menštruačných bolestí. Pripravujeme si z neho čaj, alebo odvar, ktorý však musíme začať piť už niekoľko dní pred príchodom menštruácie. Neprestávajte s tým však ani počas nej. V tehotenstve sa tejto bylinke radšej vyhnite.

kytky

Zopár zásad pri užívaní byliniek
Ak sa rozhodnete užívať bylinky v akomkoľvek stave, musíte mať istotu, že netrpíte alergiou na niektorú u nich, alebo na konkrétne látky, ktoré obsahujú. Vždy je dobré ak sa taktiež poradíte s odborníkom. Opatrní treba byť aj pri samotnom zbere, pretože zámena jednotlivých rastlín môže mať tragické následky. Ak teda nemáte dostatočné znalosti v tejto oblasti, radšej siahnite po zakúpených sušených bylinkách. Pri prvej konzumácii je vždy dobré, ak najprv ochutnáte iba malé množstvo.