Bylinné kúpele pre krásu a zdravie

Vždy sa teším na jar, keď fliačiky snehu ešte niekde pripomínajú odchádzajúcu zimu na prvé rastlinky sa snažia ukázať svoju jarnú tvár. Prvé lístočky pŕhľavy dvojdomej majú vtedy najväčšiu silu. Akoby si ju boli uchovávali práve na túto príležitosť.

bylinky

  • Nikdy neodolám a pár takýchto lístkov použijem do jedla a z niekoľkých si urobím silný vývar. Je výborným pre naše vlasy, ale aj pre posilnenie po zime unavenej pokožky. Vždy si časť vývaru pridám do kúpeľa.

Stromy tiež nezaostávajú a chcú ukázať novoročné výhonky. Tieto sú svetlejšej farby, voňajú novotou a na koncoch ihličnatých stromov lákajú nielen zvieratka. Tie sú tiež po zime hladné po výživných látkach. Veru, také výnimočné sú tieto výhonky. Natrhajte si ich pár a a krátko povarte. Vývar pridajte do kúpeľa.
Môžete si ich nazbierať veru aj viac a uložiť pre obdobie chrípky. Čaj z týchto výhonkov prečistí vtedy dýchacie cesty. Môžete si ich aj uložiť do medu. Ak ich potom pridáme do čaju- hneď pocítime úľavu.

  • Leto je v znamení mäty priepornej. Nádherná vôňa listov pripomína“ peperminitovú žuvačku“, Ak si odtrhneme lístok a rozdrvíme medzi prstami- nemôžeme sa pomýliť. V horúcich dňoch ju použijeme do minerálky, alebo si urobíme čaj. Mne najviac v lete pomáha ak si urobím silný vývar a vlejem do vlažnej vody. Ponorím do tohto kúpeľa unavené nohy a je mi hej. Omladnú o pár rokov.

medovka
Niet hádam v lese bylinky, ktorú by sme nemohli použiť -. Kto čo má rád a komu čo vonia. To všetko je vhodné na relax v bylinnom kúpeli. „Aromoterapia“ má predsa zázračnú moc.
Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá bylinka komu vyhovuje. Príroda je taká všestranná, že naozaj na každý neduh má svoju bylinku. Iná pôsobí na vlasy, iná na pokožku. Ďalšia upokojuje myseľ a iná povzbudzuje metabolizmus. Niektoré sa užívajú vo forme čajov, iné na zábaly a ďalšie do kúpeľa.
Každý si určite nájde bylinku vhodnú pre seba. Stačí vybehnúť na lúku alebo do lesa a nájsť si to čo potrebujeme. Niekedy sú to výhonky, inokedy kvety a listy. Často sa dá využiť aj koreň, alebo dokonca kôra stromu. Trhajme a berme ale iba toľko, čo potrebujeme. Príroda je ti predsa pre nás všetkých!