Chcete byť dobrým rodičom? Vybudujte si dôverný vzťah.

Dôvera je základným, stavebným kameňom každého vzťahu. V prípade rodičov a detí, však hovoríme o tej najcennejšej veci, ktorú môžete medzi sebou mať. Ak chcete aby k vám boli vaše deti úprimné, zapracovať na tom môžete iba vy.

zmrzlina

Je logické, že ak naše dieťa vyvedie niečo zlé, rozčúlime sa. Najčastejšie nasleduje krik, hádky a trest. Viete čo takouto výchovou dosiahnete? Len jednu jedinú vec, a to, že vám vaše dieťa už nikdy v živote nič neprezradí. A to predsa nechcete.
Pokúste sa byť v takýto situáciách dospelí. Povedzme si úprimne, kto z nás v detstve nerobil svojim rodičom vrásky na čele. Ak však budete schopní reagovať pokojne a daný problém rozobrať, verte že nabudúce nebudete musieť zo svojho dieťaťa informácie ťahať ako z chlpatej deky.

Každý rodič túži po tom, aby sa dieťa so svojimi problémami vždy obrátilo na neho. Myslíte si však, že ak sa napríklad vaša dcéra s vami príde porozprávať o chlapcovi, ktorý sa jej páči a vy jej vynadáte, že má na takéto veci čas, že príde ešte raz? Samozrejme závisí to aj od povahy dieťaťa, avšak pravdepodobnejšie je, že sa nabudúce zdôverí svojej kamarátke, ktorá jej nemusí vždy dať tie najlepšie rady.

Základy vzájomnej dôvery by sme mali začať budovať už v tom najútlejšom veku. Ak to pokazíte vtedy, v budúcnosti sa vám táto chyba bude len veľmi ťažko naprávať. Už od malička, by ste sa mali s deťmi rozprávať o všetkom čo najúprimnejšie. Ak sa po prvý krát objavia otázky týkajúce sa nahoty, sexuálneho dospievania, prvých lások, alebo iné chúlostivé témy, nikdy svoje dieťa nezahriaknite a nezahovorte danú situáciu debatou o bocianoch, včeličkách a iný hlúpostiach. Je veľmi dôležité aby deti pochopili, že tieto témy nie sú zlé a nemusia sa o nich báť hovoriť.

za ruku

Najmä v období dospievania, určite tento dôverný vzťah neraz oceníte. Ak už vaša ratolesť aj vyvedie niečo zlé, verte že je vždy lepšie ak sa o tom dozviete ako prví.