Ušetrite si pred Vianocami

Asi najviac domácnosť minie na mesačných nákladoch na bývanie. Skúste sa preto zamyslieť kde najviac utrácate. Ak máte vysoký účet za vodu, dajte si kúpeľ raz do týždňa počas víkendu za odmenu. Počas všedných dní vám stačí sprcha. Zaveďte si na hadicu zastavenie vody ktoré môžete využiť napríklad počas toho ako sa natierate sprchovacím gélom.

investice

Ďalšou položkou na zozname je kúrenie. Neprekurujte svoju domácnosť. Budete mať zbytočne suchý vzduch a vysoký účet. V čase keď nie ste doma vám stačí kúrenie nastavené na nižšie stupne. Ak uberiete počas celého dňa o jeden stupeň na kúrení, ani to nepocítite a ocení to vaša peňaženka.

Čo sa týka elektriny, tam viete ušetriť tiež. Vypínajte spotrebiče. Nenechávajte ich v pohotovostnom režime a vyberajte nabíjačky telefónov zo zástrčiek. Ak máte možnosť a máte pracovný notebook, nabíjajte ho v práci, takisto i telefón.
Ak je reč o potravinách, nakupujte s rozumom a píšte si nákupný zoznam. Ak nemáte zoznam a ani predstavu čo potrebujete kúpiť, necháte sa zlákať zľavami v obchode a kúpite presne to, čo chce predajca.

Ak vám zostane doma pečivo, viete z neho spraviť buď žemľovku alebo strúhanku. Taktiež toasty alebo ho môžete obaliť vo vajíčku. Skúste takýmto spôsobom zužitkovať čo najviac potravín a čo najmenej vyhadzovať.
Ak chcete čerstvé ovocie alebo zeleninu, pohľadajte vo svojom okolí niekoho kto má záhradu. Určite má v pivnici zásoby ktoré vám predá za priateľskú susedskú cenu.

prasátko

Okrem toho viete ušetriť i na iných veciach. Nakupujete si knihy a časopisy? Stačí ak si založíte čitateľský preukaz a ročne ušetríte množstvo eur ktoré vyhadzujete za časopisy.
Ďalšou takouto zbytočnou položkou na zozname je káva. Ak sa cestou do práce zastavíte v kaviarni a dáte si kávu napríklad za 1,50 eura mesačne vás to stojí okolo 23 eur a ročne neuveriteľných 280 eur. Spravte si teda kávu doma do termo hrnčeka ktorý noste so sebou.
To bolo zopár našich tipov, ktoré dúfame že zužitkujete a pomôžu vám navýšiť rozpočet.