Nedajte lupinám šancu

Lupiny trápia mnoho ľudí. Dalo by sa povedať, že sa tento problém nevyhýba ženám ani mužom. Za ich vznikom stojí najmä suchá a nedostatočne vyživená pokožka hlavy. Najlepším bojom je správna starostlivosť a používanie vhodných prípravkov.

tvář

Za vznikom lupín môže stáť aj príliš časté umývanie vlasov. Voda paradoxne spôsobuje vysúšanie pokožky, najmä ak je tvrdá. Preto by sme si hlavu mali umývať maximálne raz za tri dni. Lupiny však môže spôsobiť aj nedostatočná hygiena.
Nepreháňajte to ani s fénovaním. Bude lepšie ak zvolíte stredný stupeň teploty.

Lupiny sa môžu objaviť aj v letnom období, a to najmä v prípade dovoleniek pri mori. Slaná voda pokožku dehydruje omnoho viac, ako tá klasická v sprche. Preto si na konci dňa, strávenom kúpaním v mori, svoje vlasy vždy poriadne umyte sladkou vodou. Dobré je, ak budete počas celej dovolenky používať aj rôzne oleje, určené na výživu vlasov a pokožky.

Vzniku lupín zabránite aj pravidelným a dôkladným česaním. Používať by ste mali kefy s mäkkým vlasom. Umelohmotné, alebo kovové hrebene, naopak pokožku poškodzujú, čo má presne opačný efekt. Dôležité je, aby sme kožu na svojej hlave poriadne prekrvili.
Ak doma napríklad kúrite drevom, alebo sa často nachádzate v prašnom priestore, na česanie by ste si mali dávať omnoho väčší pozor. Totižto aj prach spôsobuje nadmerné vysúšanie pokožky a následný vznik lupín.

hnědovláska

Šampón a kondicionér, ktorý používate na bežnú starostlivosť, by mal byť určený presne na váš typ vlasov a pokožky. Nesprávny výber môže nadmerne premasťovať, alebo naopak vysúšať.

Veľmi dôležité je, aby ste svoje vlasy udržiavali vždy rozčesané. Zamotané vlasy ťahajú pokožku, čo nie je dobré. S týmto problémom sa stretávajú najmä ženy, ale aj muži, s kučeravými vlasmi. Ak objavíte nejakú zamotanú časť, neodstraňujte ju trhaním, alebo použitím sily. Vlasy si najprv umyte a ošetrite ich prípravkom určeným na rozčesávanie. Potom zhluky vlasov opatrne rozčešte. Snažte sa nadmerne neťahať vlasovú pokožku.