Energetické nápoje včas vzpružia


Nápoje, ktoré treba piť s mierou

Nielen alkohol, ale aj energetické nápoje je potrebné konzumovať v množstve, ktoré neuškodí nášmu zdraviu. Zatiaľ čo od alkoholu sa môžeme stať závislí a s tým súvisí aj negatívny sociálny dopad na rodinu a spoločnosť celkovo, i popíjanie energetických nápojov sa pre nás často stáva takým bežným, ako je vychutnávanie si kávy. Treba si však uvedomiť, že energetickým nápojom by sme kávu nemali nahradiť úplne, pretože vysoký obsah kofeínu sa môže podpísať pod srdcovo-cievne choroby dokonca aj u mladých ľudí.

energeťák

Odborníci preto odporúčajú piť energetické nápoje iba príležitostne, v situáciách, keď káva nie je poruke a keď sa potrebujeme okamžite naštartovať pre lepšie výkony. Obzvlášť v lete sa stretávame s množstvom prípadov, keď vplyvom nadmernej konzumácie energetických nápojov skolabovali i mladiství, preto sa už dlhšie špekuluje o tom, aby boli prístupné iba dospelým. Rovnako nebezpečné je požívať energetické nápoje na uhasenie smädu alebo v prípade vysokého krvného tlaku a v tehotenstve.

nápoj

Už vyše 50 rokov s energy drinkom

Základnou zložkou energetických nápojov je kofeín, ktorý ešte lepšie účinkuje v kombinácii s taurínom. Vďaka tomu sme po ich požití plní energie, ako po psychickej, tak i po fyzickej stránke, a únava, ktorá by na nás sadla bežne v konkrétnom čase, sa dostaví až po pár hodinách. Svoje telo však nezabudnite dopovať dostatkom tekutín, najlepšie čistou vodou, šťavami alebo džúsmi, vyhnete sa dehydratácii. Energetické nápoje sa vyrábajú v rôznych príchutiach, objemoch, ale i baleniach. Nájdete ich v skle, PET fľašiach i plechovkách, dokonca i bez prítomnosti cukru. Pokiaľ chystáte veľkú párty, energetické nápoje by na nej rozhodne nemali chýbať, vopred však upozornite svojich hostí, aby ich pre svoje dobro nekombinovali s alkoholom.