Náter na drevo nie je len estetickou záležitosťou

Drevo je krásny ušľachtilý materiál, ktorý nám skrášli každý priestor a vytvorí pocit tepla a útulnosti. Cenovo patrí medzi tie drahšie, no pokiaľ sa oň budete správne a pravidelne starať, vydrží vám krásne počas mnohých rokov. Inú starostlivosť si vyžaduje drevo v interiéru a inú zas drevo, ktoré je v exteriéri, vystavené vonkajším poveternostným vplyvom. Hlavným pravidlom je kvalitný náter na drevo, ktorý treba pravidelne opakovať.

struktura dřeva

Pred každým náterom treba drevo očistiť

Pokiaľ teda máte vonku kvalitný záhradný nábytok, drevenú pergolu alebo podbitie, po rokoch sa zvykne náter ošúchať, alebo vyblednúť. Preto pred každým náterom, treba drevo zbaviť pôvodnej farby a drobných čiastočiek jemným brúsnym papierom a následne aplikovať náter. Pokiaľ sa jedná o úplne nové drevo, toto je vhodné napustiť impregnačným náterom, ktorý drevo napustí a ošetri proti plesniam a drevokazným škodcom. Tento krok nie je dobré vynechať, nakoľko dobrou impregnáciou predĺžite životnosť a vzhľad dreva. Následne môžete aplikovať náter na drevo, tu sa môžete rozhodnúť z viacerých možností. Lazúra na drevo nepreniká úplne do hĺbky, zanecháva lesklý povrch a ochráni drevo pred poveternostnými vplyvmi na niekoľko rokov.

barevné dřevo

Prirodzenejší a matnejší efekt vám zanechá olejová farba, ktorá zvýrazní štruktúru dreva a doslova sa do dreva vpije. Drevo vám ochráni zvonku aj zvnútra, no na povrchu sa nespraví tzv. škrupina, ktorá sa môže po čase začať odlupovať. Ďalšou možnosťou je použiť farbu na drevo, ktorá úplne prekryje štruktúru dreva a je vhodná aj na staré, poškodené drevo, ktorého štruktúra už nie je taká pekná. Ako vrchný náter môžete aplikovať lak na drevo, ktorý drevo ochráni na povrchu, dosahuje vysoký lesk a drevo získa podstatne vyššiu tvrdosť, čím sa stane odolnejšie, je preto vhodný aj na namáhané povrchy akú sú schody, lode atď. Pokiaľ teda chcete náterom dosiahnuť prirodzený vzhľad dreva, najvhodnejšie je použiť olejovú farbu. Nemali by ste však zabúdať na to, že žiadny náter na dreve nevydrží navždy a po určitom čase ho treba opakovať. Pri výbere vhodného náteru, lazúry či farby je vždy lepšie poradiť sa v špecializovanom obchode, aby ste si drevo nevhodným náterom neznehodnotili. Na stránke https://carodreva.sk nájdete veľa užitočných informácií a produktov.