Poradíme vám čo robiť, keď vaše dieťa ochorie

Keď je vaše dieťa súčasťou kolektívu, či už v škôlke alebo v škole, je viac ako isté, že sa aj na neho nejaká tá choroba nalepí. Problémom môže byť, keď je vaše dieťa choré takmer stále. Nie každý má rodičov, ktorí by sa postarali o naše choré dieťa a stále vynechávať v práci tiež nie je bohviečo. Poradíme vám čo robiť, keď vaše dieťa ochorie.

sourozenci

Imunitný systém dieťatka je veľmi krehký a malý organizmus ľahko podľahne vírusom z okolia. Väčšinou dochádza k nákaze kvapôčkovou infekciou, ktorá sa šíri napríklad kýchaním či kašľom, alebo aj obyčajným rozprávaním. Vírusy najprv napadnú noštek a hrdielko, potom dutiny. Do dvoch až piatich dní sa choroba rozvinie naplno. Dieťatko môže byť unavené a plačlivé. Postupne pribúdajú tieto príznaky:

holčička

Soplík, ktorý je najprv skôr vodový, neskôr je však tuhý a farbí sa do žltozelena a nastáva tzv. bakteriálna superinfekcia.

Nádcha, ktorá spôsobuje ťažkosti pri jedení a pití, a preto dieťa môže odmietať papať.

Bolesť hrdielka môže znamenať, že sa zapálili mandle.

Suchý dráždivý kašeľ, neskôr vlhký kašeľ.

Začervenané očká a opuchnuté uzliny.

léky

Dieťa by v prípade choroby malo dostatočne odpočívať a hlavne prijímať dostatok tekutín, jedlo v tomto prípade nie je až také dôležité. Upchatý noštek je potrebné čistiť, aby sa dieťatku lepšie dýchalo. Ak mu vyskočí teplota nad 38,5°C, môžete podať lieky proti teplote. Ak by sa teplota šplhala ešte vyššie, urobte dieťaťu zábal. Samozrejmosťou je dôkladné vetranie miestnosti. V prípade, že sa choroba zhoršuje, je potrebné vyhľadať lekára.

Lekára určite vyhľadajte, keď kašeľ neutícha, keď má dieťa príliš husté hlieny, Keď neustáva bolesť v krku, má bolesti, ťažko sa mu dýcha, neviete zraziť teplotu…S dieťaťom menším ako 3 mesiace by ste lekára mali vyhľadať v podstate ihneď.

Najlepšia je však prevencia. Malé dieťa ochránite materským mliekom, väčšie deti by ste mali naučiť správnym hygienickým návykom, primerane ich obliekať a zabezpečiť vyváženú stravu.