Toto bude posledná bodka k dokonalosti vášho domova

Veľa ľudí robí pri zariaďovaní domácnosti chybu v tom, že sa spolieha v zabezpečení zatemnenia domu len na žalúzie, alebo rolety. Tie síce plnia svoju funkciu, ale nepomáhajú po vizuálnej stránke. Správnym výberom závesov a záclon môžete dodať jednotlivým izbám úplne iný nádych. Pri zútulňovaní a zjemňovaní vybavenia priestoru siahame bežne po ozdobných vankúšoch, svietnikoch, vázach, či obrazoch, ale zabúdame na závesy. V minulosti boli okná zdobené len záclonami a závesmi, tento trend sa opäť vracia.

pohovka

Záclony bývajú z jemných materiálov, ich dĺžka závisí na vás. Môžu byť dlhé po zem, alebo len do polovice okien, či ich zakrývať. Záclony plnia hlavne ozdobnú funkciu a bránia pohľadu z vonku do vášho príbytku. Závesy naopak zatemnia priestor a vedia sa skvele skombinovať zo zvyškom dekorácií v izbe. Dnes sú na výber materiály, ktoré majú tmavú strednú vrstvu a tým pádom neprepustia do izby žiadne svetlo. Zabezpečia vám tak ničím nerušený spánok.

Záclony aj závesy by ste mali umiestniť pred okno tak, aby vám nezavadzali pri jeho otváraní. Na to slúžia rôzne posuvné lišty a tyče, na ktoré sa zavesia. Vhodné by bolo, aby aj záclona bola rozdelená na dve polovice. Takto sa s ňou bude lepšie manipulovať. Výber materiálu záclon závisí od vás, môže to byť hodváb, bavlna, syntetika, alebo brokát. Pre kuchyňu vyberajte také, ktoré sa môžu často prať. Myslite aj na vzdušnosť a preto kupujte záclony raz toľké ako je šírka okna. Riasenie vyzerá naozaj dobre. Pri dĺžke myslite aj na prídavok pre obruby.
Výber farby závesov závisí od vášho vkusu.

interiér

Tmavé priestor zmenšia a bledšie zväčšia. Vo veľkých miestnostiach sa nebojte vzorov a farieb. V spálni myslite na už spomínanú tieniacu funkciu. Ak navyše budú ladiť zo stenami, nábytkom a doplnkami, vytvoria tak nádhernú súhru lahodiacu oku. Hovorili sme už o dĺžke, ktorá záleží na vašom výbere. Platí však pravidlo, že čím sú záclony a závesy dlhšie, tým útulnejšie a elegantnejšie izba vyzerá. Pre luxusný vzhľad priestoru voľte krémové a alebo biele farby. Akýkoľvek štýl máte radi, ten na trhu nájdete. Od romantických kvetinových vzorov, cez vintage bodky, alebo prírodné motívy.