Vošky sa do vašich záhonov nanosia už skoro na jar. Hneď ako sa oteplí a rastliny začínajú rásť usídlia sa na nich vošky. Keby len tie, nebol by to až taký veľký problém, ale za nimi prídu mravce, ktoré sa postarajú o zvyšok. Nie len že na záhrade nebudete môcť pokojne oddychovať (mravce vedia znepríjemniť každý relaxačný oddych na záhrade), ale môžu vám na pozemku narobiť ďalšie škody.
Ako na vošky.
Zbaviť sa týchto malých škodcov môže byť aj napriek chemickým postrekom náročné. Skúste to ale prírodnou cestou.
Lienky– tieto drobné stvorenia sa živia voškami. Ak im na pozemku vytvoríte vhodné miesto nasťahujú sa k vám a zlikvidujú týchto škodcov. Postačí ak im vytvoríte zákutie s lúčnym porastom. Lienky si ho už nájdu.
Paradajky– ak pestujete v záhone aj paradajky oberte z nich vňať (nie úplne, z každej rastlinky vezmite pár listov). Stačia vám 2 kilá čerstvej vňate a 5 litrov vody. Vo vriacej vode asi pol hodinu varte vňať. Do získaného odvaru pridajte cca 20 g mazľavého mydla a 3 – 4 litre čistej vody. Touto zmesou postrekujte napadnuté rastliny. Odoženie nie len vošky, ale aj roztoče a bzdochy.
Ocot – ocot je asi na všetko. Pripravíte pomocou neho chutné šaláty, zbavíte sa vodného kameňa v domácnosti a odoženie hmyz. Do šálky vody (2 – 2,5 dcl) pridajte 1 – 2 lyžice octu. Zmes poriadne premiešajte. Získaný postrek aplikujte na napadnuté rastlinky tri dni po sebe. Dajte ale pozor aby počas nich nepršalo – roztok sa zmije a minie sa účinkom.
Levanduľa– čaj z levandule upokojuje myseľ a zmierňuje stres. Pre škodcov v záhonoch levanduľa už taká upokojujúca nie je. Jej aróma vyženie s voškami aj mravcov. Stačí ak ju vysadíte medzi záhonmi.
Cesnak – 200 gramov rozdrveného cesnaku pridajte do 10 litrov vody. Pridajte 1 polievkovú lyžicu včelieho vosku a nechajte to jeden deň lúhovať (24 hodín). Vzniknutý roztok odoženie z vášho pozemku vošky a aj roztoče. Stačí ak ním postriekate rastliny a všetci malý škodcovia sa im budú vyhýbať oblúkom.