360 stupňové kamery

Takéto kamery pozostávajú z viacerých celkov, ktoré snímajú obraz fragmentované a následne ho spájajú do jedného celku. Výsledkom tak nemusí byť spomínaný „okrúhly“ záber, ktorý možno mnohých pobaví, ale po istom čase prestane pôsobiť ako výrazový prostriedok a vyzerá ako nevkusná výstrednosť. Pri natáčaní si môže každý prispôsobiť uhol záberu. V praxi to znamená, že môžeme natočiť klasický záber bez výraznej vinetácie a následne v postprodukcii záber „švenkovať“.

tulipány

Neviditeľný kameraman

Takéto úpravy nám otvárajú nespočetné množstvo nových možností ako komponovať záber a snímať objekty (a najmä seba) pomocou selfie tyče tak, že to pôsobí že kamera sa vznáša vo vzduchu. Zmienenú tyč software podľa potreby odstráni a tým môžeme vytvoriť dojem že nás niekto natáča, alebo že máme nad sebou drona, ktorý sa vznáša v konštantnej metrovej vzdialenosti.

INSTA 360 ONE X Camera

Najznámejší model je zrejme najnovší počin firmy INSTA 360. Práve tento model priniesol zhrnutie všetkých predošlých typov tejto kamery a zakomponoval snímanie v 3K, 4K, pričom v 3K je tento malý obor schopný zachytiť obraz rýchlosťou 100 fps, čo je už slušný slow-motion. Práve tento exemplár od firmy INSTA 360 bol spopularizovaný známymi vlogermi ako je Casey Neistat, Maatti Haapoja a najnovšie aj Peterom McKinnonom, ktorý zmenil svoj doterajší názor na 360 stupňové kamery.

kamera

Budúcnosť kamier

Práve možnosť „vyberať“ si uhol v postprodukcii otvára novú kapitolu v kamerovom priemysle. S takouto technológiou sa nikto nemusí báť že nestihne zachytiť nejakú udalosť, ktorá sa odohrala za ramenom, lebo táto kamera sníma všetko okolo seba. Síce sa výsledok nedá porovnávať s kvalitou obrazu, ktorú by vyprodukovala profesionálna kamera, no samotný fakt, že táto mašina produkuje obraz s vysokým rozlíšením, je pozoruhodný. V tejto sfére existujú projekty na kamery, ktoré sú schopné vytvárať hĺbku ostrosti v postprodukcii. Takéto technológie sú však ešte v plienkach.