Ako vybaviť priestor pre dieťatko?

To je otázka, nad ktorou sa zamýšľa mnoho nastávajúcich rodičov, ktorí chcú pre svojho potomka len to najlepšie. Chcú, aby sa tu cítilo dobre, aby sa mu tu páčilo. V prvom rade by to mal byť priestor, ktorý patrí k najpokojnejším vo vašom byte a blízko je spálňa rodičov. Detské izby pre bábätká by malo napĺňať príjemné svetlo slniečka a tlmené farby, ktoré príliš nedráždia. Veď tu bude spať, hrať sa a žiť.
V prvých 12 mesiacoch je jeho vývoj najrýchlejší a vy sa môžete radovať z každého jeho pokroku.

pokojíček

Prvé tri mesiace udržiava kontakt s okolím hlavne prostredníctvom zraku. Veľmi dobre vníma veľké predmety na blízko, na diaľku je to síce horšie, ale časom sa všetko zlepší. Zrak sa totiž vyvíja postupne. Neskôr do poznávania sveta zahŕňa aj svoje drobné ručičky, obchytáva si predmety a strká si ich do pusy. Potom začína liezť a čoskoro na to sa postaví a skúša svoje prvé krôčiky. Môžeme pozorovať, ako je jeho telíčko na rozdiel od toho nášho pružné a zvládne toho ďaleko viac než my.

Izba by mala mať zodpovedajúci estetický vzhľad. V počiatkoch budeme potrebovať kvalitnú detskú postieľku, šatníkovú skriňu, hrací koberec alebo prebaľovací pult. Musí jednoducho plniť svoju funkciu.

pokoj

V prvých rokoch by mala byť teda veľa pohodlná a praktická. Čo sa týka farieb, mali by sme voliť kontrasty základných farieb spolu s bielou, ktoré napomáhajú vytvoriť si rozlišovacie schopnosti videnia. Tmavé farby rovno zavrhnite, chcete predsa, aby vaše bábätko bolo veselé. Tapetu by som volila až oveľa neskôr, je to totiž lapač prachu. Keď už na nej trváte, vyberte si tú latexovú, ktorá sa ľahko čistí a rýchlo schne. Nábytok by mal k sebe dokonale ladiť, aby vám vytvoril celkový komplet, ktorý bude mať svoj osobitý štýl. U podlahy voľte ľahko udržiavateľný povrch, ako je napríklad laminát, parkety alebo dlažba. Celoplošné koberce nemožno príliš odporučiť, drží sa v nich prach, roztoče a zvyšky jedla. Pretože naši najmenší trávia veľa času na zemi, skôr vyberajte menšie koberčeky, ktoré sa dajú vyprať v práčke.

Popustite uzdu svojej fantázii a vytvorte tak malý raj na zemi.