Ako vyriešiť spoločné spanie

Je pravda, že vás teraz čaká veľmi náročné obdobie, na ktoré sa budete musieť veľmi dobre pripraviť. Všetci okolo vás vám budú radiť, aby ste čo najviac odpočívali a dobre spali, pretože začiatky po pôrode budú veľmi náročné. Ale nebojte sa, určite všetko zvládnete. Dobrými rodičmi sa nikto nerodí, všetci sa proste učíme. A chvíľu bude trvať, než si na seba s deťmi zvyknete. Ak budete vnímať ich potreby, budete na seba správne napojení a porozumiete si.

kolébka

Pred touto otázkou stála každá mamička a otecko. Záleží na tom, aký veľká bude detská izbička. Môžete zvoliť klasické postieľky alebo si nechať vyrobiť na mieru kolísku. Vo špecializovaných obchodoch pre dvojčatá často ponúkajú aj varianty pre dve deti. Koliska vám pomôže hlavne zo začiatku, aby vaše bábätká mohli pokojne spať. Hojdanie utíši ich plač a budú sa tu cítiť ako v bavlnke. Veď aj vy ste je deväť mesiacov húpala vo svojom brušku. Môžete im spievať uspávanky. Tie modernejšie majú aj kolieska, takže svojim deťom môžete byť neustále na blízku.

Spoločné spanie alebo každý zvlášť

Väčšina dvojčiatok sa rodí s nižšou pôrodnou váhou, je to preto, že mali menší priestor v bruchu a väčšinou sa rodia aj o niečo skôr ako klasické bábätko. Niektorí rodičia preto volia zo začiatku ich spoločné spanie v jednej postieľke. Väčšinou sa sem pohodlne vojdú do 4. mesiaca. Po pôrode vám to v nemocnici ale väčšinou neumožnia.

Lekári majú z toho totiž celkom obavy, veď sú také maličkí a krehkí.

Ich pripomienky a námietky:

o ak je jedno (alebo obe) deti choré a sú v spoločnej postieľke, mohlo by dôjsť k zámene liekov. V oddelených postieľkach je nebezpečenstvo tejto zámeny minimálne
o Ak je jedno dieťa choré, mohlo by sa druhé od neho nakaziť.
o Ak má jedno dieťa vrodenú chybu, napr. rázštep chrbtice alebo Downov syndróm, je lepšie, keď je každé zvlášť.
o možný nedostatok kyslíka
o Mohli by sa navzájom rušiť v spánku, čo by mohlo ovplyvniť ich zdravý vývoj.
o Mohla by nastať teplotná nerovnováha medzi deťmi.

děti
Väčšina rodičov to potom ale doma rieši inak. Deti sú zvyčajne rady spolu a často sa aj rýchlejšie a ľahšie adaptujú. Nebuďte prekvapení, až je ráno pôjdete zobudiť a nájdete ich spať v jednej posteli. Spočiatku majú niektorí rodičia jednu postieľku v kuchyni alebo obývačke a jednu v spálni. Ušetrí im to stále odbiehanie a kontrolovanie detí. Alebo majú kolísku, kde sa k sebe môžu maličkí túliť.
Záleží len na vás, čo si vyberiete vy.