Koberec áno či nie?

Mali by sme vlastne začať od podlahy, ktorá je veľmi dôležitá. Väčšina našich najmenších si tu totiž hrá najčastejšie. Takže by nemala byť príliš chladná. A aká je vlastne najvhodnejšia? To už si musia rozhodnúť rodičia sami, ale od toho sú tu odborníci, ktorí im radi poradia.
Podlaha by mal byť predovšetkým praktická, ľahko udržiavateľná, ale zároveň hravá.

koberec dětský

Ako už sme si povedali, deti si hrajú väčšinu času na zemi. Malé batoľa asi ťažko donútite poslušne sedieť pri stole a maľovať si. Preto by mohol byť koberec do detskej izby tou správnou voľbou práve pre vás. Naopak vás bude milovať, keď mu postavíte vláčikovú dráhu alebo rozprestrite papiere po zemi, na ktorých môže tvoriť. Preto pristupujte k výberu pokrývky podlahy naozaj svedomito.

Argumentom pre koberec je hrejivosť a pestré farby, ktoré evokujú dobrú náladu. Nemali by sa ale u vás vyskytovať alergie na prach, potom by to rozhodne nebola dobrá voľba. Je pravda, že váš potomok raz vyrastie, a potom budete musieť pokrývku rozhodne vymeniť.

o Aký bude plniť účel?

To je vec, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť hneď od začiatku. Bude to iba bytový doplnok alebo bude v hracom kútiku? Ďalej potom berte do úvahy vek vášho potomka. U tých najmenších voľte radšej pokrývku s kratším vlasom, ktorá je veľmi odolná. Počítajte s tým, že bude často špinavý, preto by sa mal dať ľahko vyčistiť a nemal by byť náročný na údržbu.

o Správna veľkosť
Potom by ste si mali premerať plochu, na ktorej bude položený. Buď môžete využiť celú podlahu v miestnosti alebo len jej časť. Vybrať si totiž môžete z veľkého množstva veľkostí a tvarov (napr. oválne, hranaté, guľaté a pod.).

lego

o Vhodný materiál

Podľa toho, aký sa vyberiete materiál, bude vyzerať aj kvalita, životnosť a odolnosť. Všeobecne sa odporúča vybrať si radšej drahší variant. Z umelých materiálov môžeme odporučiť nylon, ktorý je pružný a veľmi dobre odoláva špine. Z prírodných materiálov je to potom vlna, ktorá je mäkká a príjemná na dotyk. Navyše majú vysoké akustické a tepelné izolačné vlastnosti.
Rozhodne by nemal chýbať ani pekný dizajn, ktorý štýlovo podčiarkne celú izbičku a jej zariadenie.