Pády bývajú zbytočné

Keď sa dieťatko začne pretáčať zo strany na stranu alebo na bruško, je to veľká udalosť. Mení sa z nemohúceho tvora na niečo, čo už nikdy nenájdete tam, kde ste to položili. Ale taký je život. Vždy, keď si na niečo zvyknete, hneď sa to zmení. Vo výchove detí to platí dvojnásobne. Nikdy sa aspoň nestihnete nudiť. Len treba dávať pozor na to, aby zmeny boli plynulé a podľa možnosti čo najbezpečnejšie.
Ak ste to už niekedy zažili, iste viete, o čom hovoríme.

zábrana

Máte doma bábätko a pocit, že keď ho dostatočne obložíte vankúšmi na gauči, môžete si pokojne ísť do kuchyne pripraviť dobrý obed. Párkrát ste to tak už urobili, takže nie je čo riskovať. Lenže tak dlho sa chodí s džbánom, veď to poznáte. Práve ste vybrali z chladničky zeleninu a vtom začujete čudný tlmený zvuk, ktorý vystrieda neľudský plač. To práve váš drobček prekonal všetky vankúše a skotúľal sa na zem. Zachovajte však pokoj. Gauče väčšinou nebývajú také vysoké, aby si dieťatko stihlo ublížiť a plač býva skôr signálom prekvapenia alebo vyľakania ako bolesti. Pritúľte ho, pomojkajte a bude všetko v poriadku. Zase budete o skúsenosť bohatší.

Dvojnásobný pozor však dávajte v prípade, že máte dom, ktorý má niekoľko poschodí. Vtedy rozhodne nezabúdajte, že zábrana na schody je nevyhnutnosť. Je veľký rozdiel medzi pádom z gauča a kotúľaním sa z poschodia na prízemie. To už by tak dobre dopadnúť nemuselo.

schody
Na druhej strane, nie je dieťa ako dieťa. Nedávno som na internete zaregistrovala video, ako si šikovné batoľa poradilo s dvomi zábranami nad sebou – jednoducho ich preliezlo, výška mu nevadila. Verím však, že išlo o výnimočný prípad. Nikdy však nezabúdajte premýšľať vopred, ušetríte sebe aj vášmu miláčikovi nejednu starosť.