Tlačové efekty

Častou metódou, ktorá sa zvyčajne používa, je jednoduchý sieťotlač. Princíp spočíva v tom, že sa stierkou pretláča farba skrz zúžené miesta v obrazovej šablóne, ktorej sa hovorí sito. Pre predstavu – ide vlastne o drevený alebo hliníkový rám, na ktorom je napnutá syntetická pavučina. Priepustnosť farby závisí na veľkosti ôk. Dá sa potom ľahko priložiť napríklad na tričko, kde vytvoríte originálny vzor pomocou gumovej stierky.

hedvábí

Trocha histórie

Táto technika pochádza z Ďalekého Východu. Japonci a Číňania používali pravý hodváb a tlačili najmä na látky. Neskôr hodváb nahradili pomocou syntetických vlákien, ktoré boli lacnejšie alebo kovových drôtikov. V USA sa tešila takej obľube, že sa dostala na vysokú úroveň a vďaka tomu prišla až do Európy. Do Československa túto techniku ​​ako prvý priamo z USA priviezol Tomáš Baťa. Používala sa predovšetkým v priemysle, reklame a užité grafike. Najvýznamnejším autorom umeleckých diel spracovaných pomocou tejto techniky bol Andy Warhol so svojimi farebnými pop-art plagátmi a obrazy Marilyn Monroe.

Špecifické efekty dneška

Veľmi obľúbený je napríklad Puff efekt, vďaka ktorému dosiahnete plastického efektu s mierne oblými hranami. Používa sa najmä u tričiek a mikín. Predloha musí byť vždy prispôsobená konkrétnemu materiálu a motívu.
V dnešnej dobe nie je vôbec žiadny problém dosiahnuť imitácie rôznych materiálov, ako je napríklad semiš, koža alebo neoprén. Povrch môže mať aj ľahko popraskaný vzhľad, čo vyzerá veľmi moderne a trendy. Nejde len o vizuálny dojem, ale aj hmatovo je úplne autentický.

perleť

Ostrých hrán zase dosiahnete pomocou 3D tlače. Táto technika sa veľmi často používa napríklad pri spodnej strane detských ponožiek, aby sa nešmýkali.
Môžete si splniť vlastne akékoľvek želanie: glitre, metalické alebo perleťové efekty, alebo čokoľvek iné. Úžasne bude vypadať aj fosforeskujúca farba nebo reflexné farby. A čo tak vysoko efektný lak?